بانک نشاء مکانیزه شالی در انزلی به بهره برداری رسید

چنگیز شبرنگ روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت : این پروژه با حمایت و تسهیلات پرداختی جهاد کشاورزی به آقای سیدکریم سادات در آبکنار انزلی به بهره برداری رسیده است .
وی خاطرنشان کرد : این بانک نشای مکانیزه 60 هکتار از اراضی شهرستان انزلی را پوشش میدهد.
به گفته وی از بزرگترین مزایای این پروژه تهیه و آماده سازی نشای سالم و مکانیزه در فضای باز و پشت بام بوده که بخاطر اینکه نشاها ضد عفونی شده و از همان ابتدا در محیط و فضای آزاد و طبیعی رشد و نمو می کنند، در نتیجه نشای قوی بدست کشاورزان میرسد.
وی افزود : انزلی حدود هفت هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد که پنج هزار و 20 هکتار آن همه ساله به زیر کشت ارقام برنج هاشمی ، علی کاظمی و خزر می رود.
شبرنگ خاطرنشان کرد : یکی از دستاوردهای این شهرستان در بخش کشت برنج اختصاص یک هزار و 200 هکتار از اراضی به کشت ارقام پرمحصول برنج با برداشت شش هزار و 630 کیلوگرم در هر هکتار و پرورش راتون در یک هزار هکتار با برداشت 700 کیلوگرم در هر هکتار بوده است.
شهرستان بندرانزلی همچنین یکی از مراکز تولید بذر گواهی شده برنج در استان گیلان است.
هم اکنون سالانه پنج هزار و 20 هکتار از زمین های زراعی شهرستان انزلی زیر کشت برنج رفته و از این اراضی به طور متوسط چهار هزار و 975 کیلوگرم در هر هکتار، برنج برداشت می شود.
این شهرستان از نظر عملکرد برنج در واحد سطح با چهار هزار و 800 کیلوگرم در هر هکتار، رتبه ممتازی را در استان به خود اختصاص داده است.
سالانه حدود 23 هزار تن برنج، 240 تن حبوبات ، 850 تن سبزی و صیفی ، 10 هزار و 700 تن محصولات جالیزی و حدود 200 تن گیاهان علوفه ای در انزلی تولید می شود.
در اغلب نقاط استان های گیلان و مازندران، عملیات کاشت بذر در خزانه تا اواسط فروردین ماه ، عملیات نشاء کاری از اوایل تا اواسط اردیبهشت ماه و برداشت شلتوک برنج اواخر تابستان انجام می شود.
شهرستان ساحلی انزلی در 40 کیلومتری شمال غرب مرکز استان گیلان واقع است.

منبع : ایرنا

پست های مرتبط

پیام بگذارید